FC Arges 0-6 CFR Cluj. Lupta pentru titlu depinde de FCSB si Craiova

May 8, 2022

CFR Cluj a invins-o la scor de tenis pe FC Arges, ultima clasata in play-off. FC Arges care e un fel de ciuca batailor, n-a reusit sa obtina decat o victorie de la calificarea in play-off pana acum, si a terminat sezonul regulat pe locul 4. Au mai si luat 14 goluri in ultimele 3 jocuri, fiind batuti cu 4-0 de Craiova si de FCSB, iar acum cu 6-0 de CFR. Si culmea e ca vorbim despre o echipa cu pretentii la cupele europene, pentru ca da, FC Arges a anuntat pe site-ul oficial ca a reusit sa obtina licenta UEFA. Ironic este faptul ca pentru pitesteni era un motiv de sarbatoare, aniversarea a 50 de ani de la primul titlu in Divizia A, in 1972, cu marele Nicolae Dobrin in teren. CFR pe atunci era de mult retrogradata in B, fara sanse de a se mai intoarce vreodata in A pana cand nu a venit Paszkany sa-i ridice din mocirla in care au ajuns trei decenii mai tarziu. Ba chiar inaintea meciului a avut loc un eveniment festiv care sa celebreze aceasta realizare istorica, in care au participat mai multe figuri de gala. Gino Iorgulescu, presedintele Ligii Profesioniste de Fotbal, felicitandu-i personal si incurajandu-i sa mai gaseasca un Dobrin. Neah, slabe sanse de la o echipa care a luat 24 de goluri de la calificarea in play-off, si care a marcat doar 3. Asta in conditiile in care Andrei Prepelita declara ca scopul lor era sa nu se faca de ras. Pai, ce sa zic, le-a iesit. Astia de la Farul nu au venit cu genul asta de declaratii si o duc mult mai bineā€¦ cel putin in sensul in care au mai putine goluri incasate. Un detaliu foarte important de precizat.

Meciul in sine este unul fara palmares. La cateva secunde dupa ce pitestenii au ratat o ocazie prin Honciu, o greseala in defensiva argesenilor a insemnat startul macelului, iar asta in minutul 2. Un penalty cauzat de un hent la Honciu in minutul 20, un gol din penalty marcat de Deac. Pana la pauza, au mai marcat si Manea si Debeljuh, era 4-0 pentru CFR, Argesul reusind performanta de a incasa intr-o repriza exact cat au incasat in 90 de minute meciul anterior. CFR a intrat mai relaxata in a doua repriza, Debeljuh a facut dubla in minutul 60, iar cu patru minute inainte de final Petrila a inchis tabela la 6-0 in Trivale.

Lupta la titlu dupa acest joc

Ramane una destul de stransa, dar matematic CFR ar putea ajunge campioana inca din aceasta etapa, in functie de rezultatul de la Craiova. CFR a urcat la 5 puncte fata de FCSB, care insa are un meci in minus. Pentru echipa patronata de Gigi Becali, orice rezultat in afara de victorie ar insemna pierderea campionatului, insa pe Oblemenco e greu, mai ales avand in vedere faptul ca Universitatea nu a pierdut un singur meci in play-off pana acum. Ca sa nu mai mentionez faptul ca Stiinta le-a batut atat pe CFR, cat si pe FCSB.. Reghecampf stie si el ca daca nu mai poate lua campionatul ca divortul cu Prodanca i-a luat o buna parte din campionat in care putea sa-si antreneze mai bine echipa, macar sa le bata pe echipele care se lupta la titlu. Iar FCSB este, intr-adevar, pe o panta ascendenta, doar ca Becali, ca in fiecare an, se declara campion inainte ca echipa sa sa fie incoronata in fruntea Ligii 1, iar, ca de fiecare data, aceasta aroganta ar putea sa coste.