CSM Bucuresti, remiza cu Team Esbjerg dupa un gol primit in ultimele secunde

February 20, 2022

CSM Bucuresti a incheiat la egalitate, cu scorul de 29-29 (15-16 la pauza), ultimul meci din grupa A a Ligii Campionilor, impotriva Team Esbjerg din Danemarca. Avand in vedere faptul ca echipa din Danemarca a terminat grupa pe locul 1 si va juca direct in sferturile de finala ale compeititei, putem considera meciul tigroaicelor ca o performanta de care au fost atat de aproape si totusi atat de departe. In orice caz, fosta castigatoare a trofeului din 2015 va avea o misiune destul de grea in optimi, unde va juca impotriva celor de la CSKA Moscova. Iar rusii sunt o echipa complicata, cum s-a mai dovedit in cazul ultimelor intalniri dintre o echipa din Romania si una din Rusia pe scena handbalului feminin la acest nivel.

In orice caz, a fost un meci destul de complicat pentru cei de la CSM, ca sa nu mai mentionez plin de dramatism. Meciul, disputat in Sala Polivalenta din Bucuresti, a fost unul destul de intens. Tigroaicele au revenit spectaculos in ciuda unui deficit de trei goluri in repriza secunda si chiar au condus cu 29-28 in minutul 60, caz in care… nu s-ar fi intamplat prea multe, bucurestencele ar fi putut termina pe locul 4 in loc sa termine pe locul 5. In orice caz, de admirat dedicarea acestora in ciuda faptului ca a fost un ultim meci care nu a mai contat din nici o perspectiva pentru campioana Romaniei. Team Esbjerg a beneficiat, insa, chiar in ultimele secunde ale jocului, de o lovitură de la 7 metri, transformata fara emotii de catre norvegianca Henny Reistad, care a stabilit si scorul final de 29-29. Un rezultat echitabil, avand in vedere faptul ca echipele au fost mai mult sau mai putin la egalitate de-a lungul acestui meci. Campioana Romaniei a reusit sa adune 15 puncte in grupa ca urmare a acestui joc, terminand grupa pe locul 5; bucurestencele au avut victorii cu Podravka Koprivnica, Borussia Dortmund, Buducnost si Ferencvaros (una singura si o infrangere la Budapesta), insa nu au reusit sa castige cu Brest si Rostov Don iar celor de la Esbjerg le-au luat un singur punct in meciul care s-a terminat acum, cealalta intalnire dintre cele doua echipe soldandu-se cu victoria danezelor cu scorul de 22-21 (si acela un meci extrem de disputat in care danezele au castigat la limita).

Principalele marcatoare ale meciului au fost Cristina Neagu, cu 10 goluri pentru CSM, respectiv Henny Reistad – 9 goluri pentru Team Esbjerg. Totodata, in urma acestui meci, Cristina Neagu a devenit golgheterul actualului sezon de Liga Campionilor, avand un total de 94 de goluri, depasind-o pe Roberts de la IK Savehof, aflata la 85 de goluri. In celelalte meciuri ale ultimei etape din grupa A s-au inregistrat urmatoarele rezultate: Buducnost – Podravka 27-21, Brest – Rostov 18-29 si Ferencvaros – Borussia Dortmund 23-21. La finalul meciurilor, Team Esbjerg castiga grupa cu 23 puncte, urmata de Rostov Don cu 22 de puncte; primele clasate obtinand un loc direct in sferturile de finala ale competitiei. Pe locul 3 imediat dupa acestea se afla Ferencvaros, cu 17 puncte si Brest, cu tot atatea, departajarea dintre acestea facandu-se in perspectiva meciurilor directe. Pe locul 5, si ultimul care duce in play-off, urmeaza CSM Bucuresti cu 15 puncte, urmata de Buducnost (6 puncte) si Podravka (2 puncte), care nu au reusit sa emita pretentii.

Nu ar fi pentru prima oara cand Cristina Neagu devine golghetera a Ligii Campionilor insa acest lucru s-a mai intamplat in 2015 si 2018, pe vremea cand aceasta evolua la Buducnost. O Buducnost care la vremea respectiva emitea pretentii de castigarea Ligii Campionilor, cum de altfel s-a si intamplat in 2015. Erau alte vremuri pentru campioana Muntenegrului, care acum se zbate in datorii cu lotul slabit iar singurul motiv pentru care mai joaca in Champions League este faptul ca muntenegrenii au un campionat slab.